Co to jest depilacja

Usuwanie owłosienia z ciała nie jest wymysłem ostatnich lat. Już w starożytności stosowano depilację, aby ciało było idealnie gładkie. Szczególnie rozpowszechnione było w Egipcie, gdzie włosy usuwano w bardzo różny sposób – były to zarówno ostre muszelki, jak i plastry z wosku czy żywicy. Po nastaniu chrześcijaństwa zwyczaj usuwania owłosienia zaniknął. Nic w tym dziwnego, bo ciało ludzkie traktowano jak siedzibę diabła, więc należało go skrzętnie zakrywać. Ponownie depilacja wróciła do łask dopiero na początku XX wieku. Zaczęto wtedy opracowywać różne metody depilacji. Najbardziej rozpowszechniona była oczywiście depilacja woskiem. Ponieważ jest to dość bolesny zabieg, więc zaczęły się poszukiwania innych metod.

Obecnie można rozróżnić depilację czasową i trwałą. Depilację czasową dzieli się na mechaniczną i chemiczną. Wśród mechanicznych popularnością cieszy się golenie, wosk i specjalne depilatory. Depilacja chemiczna polega na stosowaniu różnych preparatów chemicznych, które usuwają włoski. Mogą one występować w postaci żelu, pianki czy kremu. Wadą depilacji mechanicznej jest konieczność powtarzania zabiegu w regularnych odstępach czasu.

Jednak coraz chętniej stosowana jest depilacja trwała. Usuwa ona na stałe owłosienie w niepożądanych miejscach, dzięki czemu nie potrzeba okresowo stosować metod mechanicznych. Depilację trwałą można podzielić na depilację laserową, depilację IPL oraz depilację ELOS. Obecnie najpopularniejsza jest depilacja laserowa. Polega ona na tym, że wiązka światła z lasera wnika głęboko w skórę, niszcząc nie tylko włos, ale jego cebulkę. Dzięki temu owłosienie znika bezpowrotnie. Dodatkową korzyścią depilacji laserowej jest bardzo precyzyjne niszczenie nawet pojedynczych włosów. Stosowane dziś lasery pozwalają bardzo prezycyjnie dobrać moc i czas impulsu światła do rodzaju i karnacji skóry oraz włosa. Dzięki temu zabieg jest bardzo skuteczny, a jednocześnie nie uszkadza on sąsiednich tkanek. Skutkiem ubocznych depilacji laserowej mogą być niewielkie przebarwienia skóry.