Usuwanie owłosienia laserem

Depilacja laserowa to najlepszy sposób aby bezpiecznie, na stałe pozbyć się kłopotliwego owłosienia. Możliwa jest zarówno na nogach czy rękach, jak i w okolicach bikini, a nawet na twarzy. Jednak zabieg ten, niestety, nie jest dla każdego. Kto może się mu poddać?

Istnieje zasada, że im jaśniejsza skóra, a ciemniejsze włosy, czyli im większy jest kontrast między kolorem karnacji a kolorem włosów, tym skuteczniejsze jest usuwanie włosia laserem. Nie istnieje, póki co, laser, który skutecznie potrafi usunąć włosy blond, rude i siwe. Ważne jest bowiem, aby w cebulce włosa był ciemny barwnik – melanina. Jeśli więc mamy włosy jasne, laserowa depilacja nie jest dla nas.

Istnieje także szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu depilacji laserem. Po pierwsze, skóra nie może być opalona – dotyczy to zarówno opalenizny zdobytej na słońcu, na solarium, jak i tej uzyskanej za pomocą samoopalacza. Jeśli przed zaplanowanym terminem zabiegu opalimy się, to niestety trzeba będzie poczekać, aż opalenizna zejdzie. Wielbicielki solarium natomiast muszą na jakiś czas zrezygnować z przyjemności opalania się przez cały rok.

Skóra musi być także wolna od wszelkich infekcji. Zarówno choroby takie jak łuszczyca i bielactwo są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu depilacji laserowej, jak i trądzik, opryszczka, każda infekcja bakteryjna, wirusowa i grzybicza skóry. Nie można także przeprowadzać zabiegu na skórze w jakikolwiek inny sposób uszkodzonej, np. skaleczonej czy podrażnionej.

Laserowej depilacji nie mogą poddać się osoby, które cierpią na chorobę nowotworową. Jeśli ten problem mamy już za sobą, to i tak niezbędne jest udanie się przed zabiegiem do lekarza, który albo zezwoli na wykonanie laserowej depilacji, albo jej zabroni.

Depilacji laserowej nie można przeprowadzić, jeśli bierzemy niektóre leki lub kurujemy się ziołami fotouczulającymi. Są to np. Dziurawiec lub nagietek. Leki, których przyjmowanie dyskwalifikuje kandydatów do zabiegu, to retinoidy – to np. Izotek, Roaccutane. Jeśli odbywamy kurację doustną, to od jej zakończenia do zabiegu depilacji laserowej musi upłynąć aż pół roku. W przypadku stosowania tych leków w formie maści czy kremów, należy zaprzestać ich stosowania przynajmniej na trzy tygodnie przed zabiegiem.

Wykluczone jest także przeprowadzenie depilacji laserem w przypadku stwierdzenia ciąży.